We krijgen dit jaar drie dagen – 3, 4 en 5 mei – Hell Open Air, maar voor de liefhebbers van “open air” festivals wordt dit toch een beetje aanpassen, want Hell Open Air vindt indoor plaats in het OC Molenhuis te Diest. Voor de organisatie betekent het ook aanpassen qua affiche, qua catering, qua merch standjes, … Hopelijk drukt dit uw enthousiasme niet en zorgt u er met vele anderen voor dat ook deze organisatie kan uitgroeien tot een stabiele factor in onze jaarlijkse kalander. Wat mag je muzikaal verwachten?
Op vrijdag 3 mei mogen zes bands het podium onveilig maken. Vier bands die strijden om een plaatsje op de affiche van het grote Alcatraz Hard Rock En Metal Festival onder de naam “Alcatraz Bash Final”. – Die zijn nog niet bekend terwijl we dit stukje schrijven. – Maar ook Promise Down en Evil Invaders mogen er hun opwachting maken. Promise Down vinden we een van de absolute party bands bij uitstek in het hard rock / heavy metal genre. De heren geven zich telkens volledig tijdens een live concert en zetten zo keer op keer de boel op stelten. Evil Invaders hoeft eigenlijk al lang geen voorstelling meer. Dit speed metal / thrash metal gezelschap zorgt ook al keer op keer voor verbluffende live concerten en dat zal ook nu wel weer het geval zijn. Een niet te missen avond dus.
Op zaterdag 4 mei staat Hell Open Air in het teken van een tribute. Dit keer werd gekozen om er een “Monster Of Rock ’91 Tribute Day” van te maken met zes bands: Powerage, Meatallica, Mötley Krew, Twisted Sisters, Mindcrime, en Reloder. Reloder is misschien een beetje de vreemde eend deze bijt want dit gezelschap grasduint doorheen het oeuvre van tal van hard rock / heavy metal bands, terwijl de overige bands zich focussen op één bepaalde band. Mindcrime kiest bijvoorbeeld voor Queensrÿche. Twisted Sisters eert, hoe kan het anders, Twisted Sister, terwijl Mötley Krew de glam rock / heavy metal van Mötley Crüe brengt. Meatallica kiest dan weer voor nummers van … Metallica en Powerage staat garant voor werk van AC/DC.
Op zondag 5 mei krijgen we dan nog negen bands opgediend bij Hell Open Air. Fireborn is een Duitse “female fronted” alternative rock band die ergens een muzikale mix maakt van Halestorm tot Burning Witches. Voor zover we bij MUSIKA weten zorgde deze band voor een full-album: ‘Reflections’ uit 2023.
Ancient Settlers is ook al een zogenaamde “female fronted” band maar kiest dan wel voor een mix van metalcore en melodic death metal om zich muzikaal te laten gelden. Deze band ging in 2020 van start en zorgde reeds voor vier ep’s en twee full-albums. Het meest recente werkstuk is het full-album ‘Oblivion’s Legacy’ dat sinds mei 2024 op de markt te vinden is.
Nog meer female power krijgen we dankzij Rosalie Cunningham, een Britse artieste die je muzikaal in het vakje singer / songwriter kan onderbrengen. Onder eigen naam zorgt ze sinds 2019 voor een progressive rock sound.
Het in Antwerpen opgestarte Fabulae Dramatis zorgt dan weer voor een mix van progressive metal en avant garde metal. Ook dit is een “female fronted” band en met Isabel Restrepo heeft de band een frontdame in huis om “u” tegen te zeggen. De band zorgde reeds voor drie full-albums waarvan ‘Violenta’ uit 2024 het meest recente werkstuk is.
Thrash metal krijgen we daarna van het Duitse Exumer, een band die reeds in 1985 actief was, maar ook een aantal momenten van non-activiteit op zijn palmares heeft staan. De band tekende ondertussen voor vijf full-albums waarvan ‘Hostile Defiance’ uit 2019 het meest recente werkstuk is.
Het Belgische Ancient Rites staat dan weer een mix van black metal en thrash metal waarin sporadisch ook wat folk en zelfs Viking metal in te ontdekken is. De band werd in 1988 opgestart en zorgde o.a. voor zes full-albums. Het meest recente werk van dit gezelschap dateert ondertussen wel van 2015 met ‘Laguz’.
Het Spaanse Serapis Project is een progressive rock / progressive metal gezelschap met o.a. de uitmuntende vocaliste Kristina Vega, die je misschien ook kent van Cobra Spell. Dit gezelschap zorgde sinds de opstart voor twee demo’s en één full-album: ‘Palingenesis’ (2023).
Niet het eerder aangekondigde Bloodhunter, maar wel onze landgenoten van Cyclone zijn ook van de partij. Dit thrash metal gezelschap ging in 1981 van start als Centurion maar de naam werd reeds in 1982 gewijzigd. In 1993 viel het doek na twee full-albums over de band. Pas in 2019 herrees Cyclone, maar op nieuw materiaal is het toch nog wachten.
Afsluiter van deze dag en van deze editie van Hell Open Air is het Nederlandse Heidevolk. Dit gezelschap zorgt voor folk metal en zorgt keer op keer voor een stevig feestje. Hun enthousiasme op het podium is immers aanstekelijk en zorgt er dan ook voor dat dit moeiteloos overslaat op het publiek. Meebrullen met de Nederlandstalige teksten is natuurlijk verboden. Heidevolk zorgde sinds de opstart van de band in 2002 reeds voor zeven goed ontvangen full-albums en daarvan is ‘Wederkeer’ uit 2023 het meest recente voorbeeld van.
Wij, van MUSIKA, denken zo dat dit voldoende redenen zijn om massaal af te zakken naar OC Molenhuis te Diest en zo de organisatie van Hell Open Air een extra hart onder de riem te steken zodat ze ons volgend jaar een echt “open air festival” kunnen aanbieden. Meer info vind je via www.helldiest.com